Krakowscy funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy osoby uwikłane w korupcyjny proceder związany z przetargami na najem i sprzedaż nieruchomości w Krakowie. Wśród zatrzymanych jest lekarz, przedsiębiorca i pracownik lokali gastronomicznych. Śledztwo dotyczy powoływania się na wpływy m.in. w administracji samorządowej oraz w Zarządzie Budynków Komunalnych w Krakowie i podejmowania się bezprawnego pośrednictwa w załatwieniu najmu lub kupna nieruchomości usytuowanych w atrakcyjnych częściach Krakowa, nieopodal rynku czy wzgórza wawelskiego. Do zdarzeń dochodziło w latach 2015-2017. Na obecnym etapie śledztwa sprawa dotyczy „załatwienia” za łapówki wygrania przetargów lub aukcji na sprzedaż lub wynajem 42 nieruchomości w tym lokali użytkowych, mieszkań i całych kamienic.

Dwie z zatrzymanych osób zostaną doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Krakowie, gdzie usłyszą zarzuty korupcyjne. Lekarce zostaną przedstawione dodatkowo zarzuty poświadczenia nieprawdy w zaświadczeniach lekarskich. Natomiast pracownik lokali gastronomicznych usłyszy także zarzut złożenia fałszywych zeznań. Przedsiębiorca został zatrzymany wczoraj. W prokuraturze usłyszał zarzut korupcyjny i zastosowano wobec niego wolnościowe środki zapobiegawcze.

Do pierwszych zatrzymań w tym śledztwie doszło w lutym 2018 roku. Do tej pory zarzuty w sprawie usłyszało 15 osób, z których trzy skorzystały z klauzuli niekaralności.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

Views: 28