Pięć osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej zatrzymali agenci CBA. Sprawa dotyczy nielegalnego handlu lekami. Leki o wartości 16 mln zł wyeksportowane z Polski.
Funkcjonariusze białostockiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali na terenie województw podlaskiego, małopolskiego, pomorskiego i łódzkiego 5 osób związanych z podmiotami prowadzącymi ogólnodostępne apteki.
Wszystko wskazuje na to, że zatrzymane przez CBA osoby współpracowały z rozbitą grupą przestępczą w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków. Z powiązanych z nimi aptek, na rzecz wskazanej grupy przestępczej, zbywane były w niemal hurtowych ilościach produkty lecznicze. Jak ustalono w toku śledztwa w dalszym etapie trafiały do hurtowni leków aby końcowo zostać wyeksportowane z Polski.
Zatrzymani zbyli w ten sposób w latach 2017-2018 z 38 aptek leki o łącznej wartości ponad 16 milionów złotych.
Po zakończeniu czynności zostaną przewiezieni do Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, gdzie usłyszą zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.
To kolejna odsłona śledztwa prowadzonego przez Delegaturę CBA w Białymstoku, a dotyczącego procederu wywozu za granicę leków trudnodostępnych. Postępowanie to miało swój początek w maju 2018 r., gdy do sprawy zatrzymano 7 osób. W tej samej sprawie w marcu 2019 r. zostały zatrzymane 4 osoby związane z hurtowniami leków kooperującymi z rozbitą grupą przestępczą.
W ramach przestępczego procederu skupowano z polskich aptek na eksport, leki będące w wykazie Ministerstwa Zdrowia, jako zagrożone brakiem dostępności na terenie Polski. Były to m.in. leki przeciwnowotworowe, przeciwzakrzepowe, przeciw psychotyczne oraz przeciwzapalne.
Sprawa ma charakter rozwojowy.
Wydział Komunikacji Społecznej CBA
Views: 26