Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji złapali nietypową grupę przestępczą. Złodzieje wyłudzali samochody i je wywozili z kraju, ale nie – jak to zwykle w takich przypadkach bywa – na wschód, tylko na zachód Europy.

CBŚP wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Warszawie prowadzi śledztwo dotyczące działalności na terenie Polski i Francji zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie wypożyczali w Polsce luksusowe samochody, które trafiały później do Francji, gdzie je sprzedawano.

Śledczym udało się odzyskać piętnaście aut o wartości ponad 4 milionów złotych. Śledztwo jest prowadzone od kilku miesięcy. Według śledczych członkowie grupy działali od maja 2016 roku do sierpnia 2017 roku na terenie niemal całego kraju.

Sposób działania grupy polegał na zawieraniu umów z firmami zajmującymi się wypożyczaniem luksusowych samochodów, następnie wpłacano pierwszą ratę umożliwiającą odbiór pojazdu, po czym samochody były przeprowadzane do Francji. Tam przerabiano dokumenty. Usuwano z nich informację, że pojazd stanowi własność firmy leasingowej, a następnie sprzedawano auta prywatnym odbiorcom.

W ten sposób podejrzani wyłudzili kilkadziesiąt aut takich jak: Porsche, Mercedes, BMW, Audi o łącznej wartości blisko 10 milionów złotych.

Śledczy ustalili, że na terenie Polski jedne osoby zajmowały się formalnościami związanymi z podpisaniem umów, natomiast kolejne były odpowiedzialne za dostarczenie pojazdów na terytorium Francji. Tam, kilka kolejnych osób zajmowało się legalizacją pojazdów i ich sprzedażą. Wszystko wskazuje na to, że we Francji zapadały decyzje, jaki pojazd należy wynająć, tak by zrealizować zamówienie kupującego.

W Polsce zatrzymano dwie osoby, którym przedstawiono zarzuty dotyczące wyłudzenia oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Trwają poszukiwania pozostałych ustalonych już podejrzanych.

źródło. [ policja.pl ]

P.S.

Sprawa może być rozwojowa, bo grupy operacyjne wpadły na ślady początku tego procederu, czyli: 1 Grupa: która znajdowała słupy do leasingu samochodowego na zakup ekskluzywnego auta na kwotę 500 tys złotych, 1 milion złotych i wyżej. grupa ta pobierała od Dealerów ekskluzywnych aut tzw ‘cashback‘, a później dany słup (zazwyczaj firma) nie płaciła leasingodawcy należnych kwot za drogie auto…cdn

źródło: [ radioparrot.com ]

Views: 57