Facebook gościł „dziesiątki” zajętych rynków i giełd wykorzystywanych przez cyber-złodziei do kupowania i sprzedawania skradzionych towarów, sugeruje firma ochroniarska. Badacze z Cisco znaleźli 74 grupy na Facebooku, które otwarcie handlowały skradzionymi numerami kart kredytowych i danymi konta bankowego.

*Stwierdzono, że grupy miały regularne członkostwo około 385,000 osób. Facebook powiedział, że zamknął grupy za łamanie zasad sieci społecznościowych dotyczących oszustw finansowych.

Jon Munshaw i Jaeson Schultz z działu bezpieczeństwa Talos w Cisco szczegółowo opisali swoje ustalenia na blogu i powiedzieli, że byli zaskoczeni, że złodzieje działają „na otwartej przestrzeni”. Często, jak twierdzi para, ściganie cyberprzestępców polegało na ich przeszukaniu na ukrytych serwerach pod ciemnymi adresami internetowymi, a nie tylko na wyszukiwaniu w serwisach społecznościowych. Zamiast tego, powiedzieli, gangi działające na Facebooku zrobiły kilka kroków, aby ukryć to, co robią. Grupy wykazały różnorodne zachowania, które rozciągały się od spektrum „od podejrzanych” do „nielegalnych”.

Niektóre otwarcie reklamowały usługi hakerskie, phishingowe i spamowe, podczas gdy inne szukały kupujących skradzione informacje finansowe, które obejmowały zarówno numery kart kredytowych, jak i dokumenty osobiste, w tym prawa jazdy i dowody osobiste.

Przydatne okazały się również własne algorytmy Facebooka, ponieważ „pomocnie” zasugerowały inne grupy o podobnej tematyce, gdy obaj badacze zaczęli szukać złodziei kart, spamerów i innych cyberprzestępców. We wszystkich grupach akceptowano płatności w kryptowalutach lub za pośrednictwem usług płatniczych, takich jak jak PayPal, powiedział zespół Talos. Niektóre grupy korzystały z pośredników lub „mułów”, aby przekazywać pieniądze kupującym.

Badacze Talos powiedzieli, że początkowo próbowali zamknąć grupy przy użyciu własnych narzędzi Facebooka, ale okazało się to nieskuteczne.

Aby wywrzeć większy wpływ, zespół stworzył linki do zespołu bezpieczeństwa wewnętrznego Facebooka i przekazał szczegółowe informacje na temat rynków przestępczych. Doprowadziło to do usunięcia „większości” grup, ale niektórzy nadal byli aktywni, a Talos nadal pracował nad ich zamknięciem.

Facebook powiedział, że usunął grupy, które „naruszyły” zasady dotyczące spamu i oszustw finansowych. Dodał: „Wiemy, że musimy być bardziej czujni i inwestujemy dużo, aby walczyć z tego rodzaju działalnością”.

źródło: [ BBC ]

Przykład: Na platformie ”Facebook’ ukazuje się często reklama jakiegoś ‘pseudo sklepu internetowego’ i oferuje produkty za cenę 7, a przesyłka pocztowa za 8 zł, przypomnijmy, że sklep ten ma wysłać zakupiony produkt z Norwegi do Polski. Także zadajcie sobie pytanie, a odpowiedz będzie właśnie w nim.

Views: 34